Aslen Gümüşhaneli Sanatçılar Kimler?

Birçok filmde dizide rol almış yada severek dinlediğimiz sanatçılardan hangileri Gümüşhaneli?

Aslen Gümüşhaneli Sanatçılar Kimler?


Pınar Altuğ Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi
Pınar Altuğ 1973 yılının Eylül ayında İstanbul’da dünyaya gelmiştir, burcu Başak’tır. Babasının ismi Niyazi Altuğ, annesinin ise Selma Altuğ’dur. Kartal isminde bir erkek kardeşi vardır. Baba tarafından aslen Gümüşhane’lidir. Babasını henüz 17 yaşında iken yitiren Pınar Altuğ daha sonra annesinin çalıştığı tekstil firmasının defilesinde Neşe Erberk ile tanışmıştır. Ardından mankenlik teklifi almıştır. Daha sonra annesini de yitirmiştir.

Saint Benoît Fransız Lisesi’nde okuduğu dönemde mankenlik yapmaya başlamış 1994 senesinde ise Miss Turkey seçilmiştir. Lise eğitiminin ardından İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümünü kazanmıştır. Ancak Miss Turkey seçildikten sonra eğitimine ara vermiştir. 1995 senesinde Televizyon hayatına adım atan Pınar Altuğ, Pınar’ın Yemek Zevki isimli bir program sunmuş ardından mankenliğe veda etmiş, ayrıca çeşitli magazin programlarının sunuculuğunu gerçekleştirmiştir. 2003 senesinde kendi ismi ile Pınar’ın Mutfağında isimli bir kitap çıkarmıştır.

Oynadığı Diziler

Kurt Kapanı, Reyting Hamdi, Çocuklar Duymasın, Omuz Omuza, Çocuklar Ne Olacak, Davetsiz Misafir, Deli Dolu, İlk Aşkım, Aile Reisi, Çocuklar Duymasın. Ayrıca 2008 yılında Asteriks Olimpiyatlar filminde İrena karakterinin seslendirmesini gerçekleştirmiştir. 2016 yılında ise Pamuk Prenses isimli sinema filminde rol almıştır.

Ayrıca Pınar’ın Yemek Zevki, Türkiye’nin Yıldızları, Sizi Böyle Alalım, Bir Dilek Tut, Mucizeler Gecesi, Pınarın Günlüğü, Bir Şarkısın Sen isimli programları sunmuştur.

 


Tarık Akan Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi
Türk Sinema tarihine ismini altın harflerle yazdıran usta oyuncu Tarık Akan hakkında merak edilen herşey. Aslen nereli? Nerede doğdu? hayatı ve bir çok özelliği sizlerle.

Tarık Akan 13 Aralık 1949 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Yay burcudur.

Babasının subay olması sebebi ile Erzurum’da başladığı İlköğretim eğitimine Kayseri’de devam etmiştir. Babası emekli olduktan sonra İstanbul’a tekrar geri dönmüştür. Ortaokul ve Lise tahsilini Bakırköy’de tamamlamıştır. Ardından Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği ve İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsünden mezun olmuştur.

Vatani görevini 1979 senesinde Denizli’de Yedek Subay olarak yapmıştır.

Tarık Akan’ın aile kökeni bir kaç kuşaktır İstanbul’a uzanmaktadır. Daha eskiye gidildiğinde ise aslen Gümüşhane‘lidir.

Sinema ve televizyon kariyeri öncesinde İstanbul Bakırköy’de cankurtaranlık ve işportacılık gibi işlerle uğraşmıştır. Ayrıca satıcılık, balıkçılık ve ticaret ile uğraşarak eğitim hayatını tamamlamıştır.

1970 senesinde ise Ses Dergisi tarafından gerçekleştirilen Sinema Artist yarışmasına katılmıştır. Yarışmayı kazanan usta oyuncu bir yıl sonra ise Solan Bir Yaprak Gibi isimli sinema filmi ile ilk oyunculuk deneyimini gerçekleştirmiştir.

Kariyeri boyunca toplam 111 sinema filminde ve 4 dizide rol almıştır.

İlk dönemlerde romantik rolleri üstlenmiş ve sinemanın rakipsiz jönü olmuştur. Daha sonra daha çok toplumsal içerikli sinema filmlerinde rol almıştır. Özellikle 1973 yılında Suçlu, 1978 yılında Maden adlı sinema filmleri ile büyük başarılara imza atmıştır. Gazetecilik Enstitüsü ve çeşitli gazeteler tarafından düzenlenen bir çok yarışma’da en iyi oyuncu ödülünün sahibi olmuştur.

12 Eylül sürecinde 12 sene ile yargılanmış, ardından 2.5 ay hücre hapsi cezası almıştır. 2002 senesinde Anne Kafamda Bit Var isimli bir kitaba imzasını atmıştır. Kitapta 12 Eylül Darbesi’nin ardından yaşadığı olayları kaleme almıştır.

Tarık Akan 16 Eylül 2016 tarihinde 67 yaşında iken yaşamını yitirmiştir. Uzun süre Akciğer kanseri ile mücadele etmiş ancak gece 01:00 civarında yaşama yenik düşmüştür. 17 Eylül 2016 Salı günü Teşvikiye Camii’nde kılınan ikindi namazının ardından, Bakırköy Zuhuratbaba mezarlığına defnedilmiştir.

 


Beren Saat Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Babası geçmiş yıllarda Gençlerbirliği Spor Kulübü’nde profesyonel kalecilik yapmış olan Hüseyin Avni Saat‘tir. 1984 doğumlu Beren Saat Ankara’da doğmuş ve büyümüştür. Baba tarafından aslen Gümüşhane‘lidir.

Başkent Üniversitesi’nde İhtisas eğitimi süresinde Türkiye’nin Yıldızları adlı yarışmaya katılmıştır. Yarışma’da ikinci olan Beren Saat o dönemde Tomris Giritlioğlu tarafından keşfedilmiştir.

Avrupa Yakası, Aşkımızda Ölüm Var, Aşka Sürgün, Hatırla Sevgili, Aşk-ı Memnu, Güz Sancısı, Gecenin Kanatları. Fatmagül’ün Suçu Ne?, Gergedan Mevsimi, Benim Dünyam, İntikam, 9on, Muhteşem Yüzyıl Kösem, Kürk Mantolu Madonna ve Arama gibi projelerde rol almıştır. Ayrıca, Oyuncak Hikayesi 3, Minyonlar, Cesur ve Orangutanları kurtar sloganı ile yayınlanan Kız çocuğu-yavru orangutan animasyonu’nu Türkiye’de seslendiren isim olmuştur.

Özellikle ekran severler tarafından Bihter karakteri ile tanınmıştır. Aşk-ı Memnu ve Fatmagül’ün Suçu Ne? dizilerindeki performansı ile iki kez Altın Kelebek Ödülü’nün sahibi olmuştur.

İlk sinema oyunculuk deneyimini ise 2009 yılında Güz Sancısı isimli film ile gerçekleştirmiştir.

Ruhi Sarı Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi
1972 doğumlu usta oyuncu Ruhi Sarı’nın burcu Boğa‘dır. Trabzon’da dünyaya gelmiş, baba tarafından aslen Gümüşhane Torul İlçesi, Yurt (Zaga) Köyü nüfusuna kayıtlıdır. Ortaokul ve Lise eğitimini İstanbul Kartal’da tamamlamıştır. Ardından Konya Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden mezun olmuştur.

Tiyatro hayatına Kartal Sanat Tiyatrosu ile adım atmıştır.

2004 yılında oyuncu, tiyatrocu Natali Yeres ile evlenen Ruhi Sarı’nın bu evliliğinden 2010 doğumlu Arte Gün isminde bir oğlu vardır. Günümüzde yaşantısını İstanbul Maltepe’de sürdürmektedir.

Sen de Gitme, Şaşıfelek Çıkmazı, Unutmadım, Yalan, Üçüncü Sayfa, Figüran, Yılan Hikayesi, Zilyoner, 12 Lejyoner, Yedi Numara, Üvey Baba, Derviş, Hiçbiryerde, Maruf, Yeditepe İstanbul, Yarım Elma, Bakış, Neredesin Ey Firuze, Sultan Makamı, Haziran Gecesi, Ruhun Duymaz, Saçsaça Başbaşa, Alanya Almanya, Hırsız Polis, Çarpışma, Ezo Gelin, Kabadayı, Made in Europe, Aşk Yakar, Adab-ı Muaşeret, Bahar Dalları, Pus, Türkler Çıldırmış Olmalı, Kafe, Kars Öyküleri, Küçük Günahlar, Yerden Yüksek, 5’er Beşer, Gişe Memuru, Mavi Kelebekler, Sümela’nın Şifresi Temel, Bir Ferhat İle Şirin Hikayesi, Köstebekgiller, Moskova’nın Şifresi Temel, İstirahat Odası, Cesur Hemşire, Diğer Yarım, Gittiler Sair ve Meçhul, Ulan İstanbul, Yağmur: Kıyamet Çiçeği, Yola Çıkmak, Köstebekgiller: Perili Orman, Kırgın Çiçekler, O AŞk Benim, Sen Benimsin, Son Takla, Seni Seven Ölsün, Allah Diyen Kanepe, Benzersiz, Bütün Saadetler Mümkündür, Canavar Gibi, Nerdesin Birader?, Söz, Sümela’nın Şifresi 3: Cünyor Temel, Canavar Gibi Frankenstein, Güvercin gibi bir çok sinema ve dizide rol almıştır. Ayrıca bir çok tiyatro oyununda sahne almıştır.

 

Armağan Çağlayan Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi
Ekran severlerin Pop Star yarışmasında jüri üyesi olarak tanıdığı Armağan Çağlayan’ın asıl mesleği avukatlıktır. 1966 yılında İstanbul‘da dünyaya gelen Armağan Çağlayan’ın çocukluk yılları Hereke‘de geçmiştir.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezuniyetinin ardından İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans ve İşletme Fakültesi Anabilim Dalında doktora yapmıştır.

Babası aslen Çerkez olan Armağan Çağlayan anne tarafından aslen Gümüşhane‘lidir. O dönemde Demokrat Parti iktidara geldiğinde CHP‘li olduğunu düşündükleri dedesini Hereke’ye sürmüşler ve bu nedenle Hereke’ye yerleşmek zorunda kalmışlardır. Annesi Suzan Hanım, babası ise Fikret Bey’dir.

Günümüzde Popstar 2018 yarışmasında Deniz Seki, Bülent Ersoy ve Can Bonomo ile birlikte jüri üyesi olarak Kanal D ekranlarında yer almaktadır.

 

 

Cenk Eren Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Eğitim hayatını İlkokul, ortaokul ve lise olmak üzere Ankara’da tamamlamıştır. Sahne yaşantısına başlamadan hemen önce Murathan Mungan ona sahne ismi olarak Cenk Eren ismini koymuştur.

Çeşitli yerlerde Ankara’da gece kulüplerinde sahne alan Cenk Eren ilk albümünü 1995 senesinde Ve Cenk Eren ile çıkarmıştır.

2000 senesinde Star Tv’de Yıldız Savaşları isimli bir Tv programının sunuculuğunu üstlenmiştir. Toplam 7 albüm çıkaran Cenk Eren Ankara doğumlu, baba tarafından aslen Gümüşhane Şiran, anne tarafından ise aslen Giresun’ludur.

Albümlerinin isimleri; Ve Cenk Eren, Gözlerin, Kader Çıkmazı, Nükhet Duru & Cenk Eren Muhteşem İkili, Kiraz Mevsimi, Dönüm Noktam
ve Kasetimi al…

 

Yıldırım Gömleksiz Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi
1986 yılında Kocaeli’de dünyaya gelen Yıldırım Gömleksiz henüz 5’li yaşlarda bağlama çalmaya ve düğün, dernek gibi mekanların sahnelerinde çalışmaya başlamıştır.

2006 senesinde Kocaeli’de müzik grubu kurmuş ve açık hava konserleri vermeye başlamıştır.

Evli ve 1 çocuk babası Yıldırım Gömleksiz en son Rising Star yarışmasına katılmış ve müzik severlerin büyük beğenisini kazanmıştır. 2017 yılında ise O Ses Türkiye yarışmasına katılmıştır. Yıldırım Gömleksiz aslen Gümüşhane’lidir. Yaşantısını Kocaeli’de sürdürmektedir.

 

Numan Acar Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi
Aktör, oyuncu ve film yapımcısı Numan Acar özellikle Alman ve Türk yapımlarında yer almıştır. Geçmişten günümüze Türk Alman ortaklığındaki bir çok projenin yapımında görev alan Numan Acar özellikle dünyaca ünlü dizi Prison Break oyuncu kadrosuna dahil olarak ismini duyurmayı başarmıştır.

Aslen Gümüşhane Kelkit İlçesi Kozoğlu Köyü nüfusuna kayıtlıdır ve burada doğmuştur. Doğumunun ardından 8 yaşına kadar yaşantısını Erzincan’da sürdürmüş ve ailesi 1982 senesinde Almanya’ya göç etmiştir.

Almanya’da Wiesbaden İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuş daha sonra tiyatro eğitimi almıştır.

İlk rol aldığı Türk filmi ise Kebab Connection isimli film olmuştur. Sonrasında Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü, Berlin Kaplanı ve daha bir çok projenin içerisine dahil olmuştur.

Yaşantısını Almanya Berlin’de sürdürmekte olan Numan Acar İngilizce, Türkçe, Almanca ve İspanyolca bilmekte ayrıca Arapça, Azerice ve Kürtçe dilleri bilgisinede sahip kimsedir.

 

Barış Üregül Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi
2009 yılında Deli Deli Olma sinema filminde ve 2011 yılında Pis Yedili isimli dizide rol almıştır. 2017 yılında şarkıcı Asya Engin ile evlenmiştir. 2018 yılında ise boşanacakları iddia edilen Barış Üregül’ün bu evliliğinden Gece isminde bir kızı vardır.
Türk sinema dünyasının unutulmaz oyuncularından Tarık Akan‘ın oğlu olan Barış Üregül 1986 yılında İstanbul‘da dünyaya gelmiş, baba tarafından aslen Gümüşhane‘lidir. Annesi Yasemin Erkut’tur.

 

Cenan Çamyurdu Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi
Başarılı oyuncu Cenan Çamyurdu Halk Eğitim Merkezi Oyunculuk Bölümü’nden mezun olmuştur. İlk oyunculuk deneyimini Papatyam isimli dizi ile gerçekleştirmiştir. Karadayı dizisinde canlandırdığı Erdal karakteri ile ekran severlerden tam not alan Cenan Çamyurdu 1970 yılında Gümüşhane’de dünyaya gelmiştir.

Cenan Çamyurdu bugüne kadar Papatyam, Kız Takımı, Yasemince, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Kayıp Aranıyor, Yerden Yüksek, Gazi, Kahramanlar, Yol Ayrımı, Sende Gitme, Tövbeler Tövbesi, Kurt Kanunu, Derdest, Umut Yolcuları, Bu Kalp Seni Unutur Mu, Ezel, Karadayı, Tatlı Küçük Yalancılar, Yeni Dünya, İlişki Durumu Karışık, Kaçın Kurası ve Yaşamak Güzel Şey gibi bir çok projede rol almıştır.

En son 2017 yılında katıldığı Çoban Yıldızı oyuncu kadrosunda Hasan Filiz karakterini canlandırmıştır. Berna Bozkurt Çamyurdu ile evlidir.

 

Orhan Yücel Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi
6 Temmuz 1965 yılında Gümüşhane’de doğan Orhan Yücel bir dönem Aliağa’da ikamet ettikten sonra İstanbul’a yerleşerek oyunculuk mesleğini sürdürmektedir.

Aslen Gümüşhane’nin Kelkit ilçesi Çamur köyündendir.

Oyunculuğuyla tanınan Orhan Yücel, çeşitli dizi ve filmlerde oynamıştır, aynı zamanda reklamcılık ile uğraşan yücel 18 Nisan 2017 tarihinde Facebook üzerinden yaptığı canlı yayının ardından intihar girişiminde bulunmuş ve tüm müdahalelere rağmen kurtulamayıp yaşamını yitirmiştir. Orhan Yücel’in Facebook ve diğer sosyal medya hesaplarına sitemizden ulaşabilirsiniz.

 

Yusuf Güney Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi
5 Haziran 1984 yılında dünyaya gelen Yusuf Güney Londra’da yaşamını sürdürürken, Rafet El Roman’ın Londra’da vermiş olduğu konser sayesinde tanışma fırsatı yakalamış ve müzik dünyasına adımını atmıştır. Yusuf Güney Trabzon doğumludur. Aslen ise Gümüşhane Kelkit’lidir.

Yakışıklı sanatçı Yusuf Güney şu sıralar TRT ekranlarında yayınlanacak olan Güle Güle adlı güldürü ve komedi programında oyuncu olarak yer alacaktır.

Yusuf Güney’in çıkarmış olduğu albümler;

Bir Sevda Masalı (2009)
Aşka İnat (2010)
Kader Rüzgarı (2012)
Sevgi Arsızı (2013)
Hazin (2014)

Yusuf Güney Düetler;

“Aşk-ı Virane” (Rafet El Roman ile)
“Aşka İnat” (Rafet El Roman ve Eren Atsoy ile)
“Değilsin” (Şeyma Erdoğan ile)

 

Okan Selvi Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi
Tiyatro oyunculuğu ve eğitmenliği’nin yanı sıra bir çok sinema ve dizide rol alan Okan Selvi ilk dizi deneyimini Kaygısızlar isimli dizi ile gerçekleştirmiştir. Yeni sezon dizilerinden Show Tv ekranlarında yayınlanan Kış Güneşi dizisinde Reşat karakterine can veren Okan Selvi aslen Gümüşhane’lidir ve Gümüşhane doğumludur.

 

Bahadır Özdener Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi
Yapımcı ve senarist Bahadır Özdener 1975 doğumludur. Bugüne kadar ekran severlerin büyük beğeni ile takip ettiği ve izlediği projelere imza atan Bahadır Özdener lisans eğitimi almıştır. Senaristliğini yapmış olduğu projeler Reaksiyon, Ekmek Teknesi, Kurtlar Vadisi, Eşref Saati, Kurtlar Vadisi Terör, Eşref Saati, Kurtlar Vadisi Pusu ve Kurt Kanunu’dur.

En son yeni dönem dizilerinden Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisininde senaristliğini yapan Bahadır Özdener aslen Gümüşhane’lidir ve Gümüşhane’de dünyaya gelmiştir.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık