Gümüşhane'nin Biricik Turizm Vadisinde Madencilik İstemiyoruz

Bugüne kadar ulaşabildiğimiz bilgiler kapsamında kamuoyunu aydınlatmak ve doğup büyüdüğümüz, üzerinde yaşamakta olduğumuz ve ait olmaktan büyük onur duyduğumuz coğrafyaya karşı sorumluluğumuzu yerine getirmek maksadıyla yöre sakinleri ve Doğa Dostu Gümüşhaneliler olarak bu basın bültenini sizinle paylaşmak istiyoruz.

Gümüşhane'nin Biricik Turizm Vadisinde Madencilik İstemiyoruz

- TURİZM HAVZASINDA MERMER OCAĞI

Türkiye’nin göz bebeği, Karadeniz coğrafyasının nadide parçası, Zigana zirvelerinin yamaçlarını kapsayan, Tarihi KROM yerleşkesinin ve Gümüşhane’mizin gözde turizm merkezi Karaca Mağarası’nın da içinde bulunduğu Harava Vadisi büyük bir tehdit altındadır.

Biz yöre sakinleri, çok yakın zamanda, iş makinelerinin yamaçlarımızı acımasızca örselemeye başlaması sayesinde konudan haberdar olduk. Oysa sessiz ve sinsi bir sürecin uzun zamandan beri işletildiği, çeşitli kaynaklardan bizlere ulaşan bilgilerden açıkça anlaşılmaktadır.

Gümüşhane’mizin koruma altında bulunan Artabel Gölleri Tabiat Parkı ile coğrafi komşuluğu olan, ekolojik bütünlük açısından karşılıklı bağımlılık ve beslenim ilişkisi bulunan Harava Vadisi gerekli müdahaleler yapılmazsa, adım adım tüketilecektir. Bizler yöre sakinleri olarak, adım adım yaklaşan bu büyük tehlikeyi, ülkemizin dört bir yanında acımasızca işletilen benzer örneklerden biliyor ve hissediyoruz.

- ÇED GEREKSİZDİR BELGESİ İLE MADENCİLİK İZNİ VERİLDİ

Nereden bildiğimizi bazı özel başlıklar altında burada sıralamak gerekirse:

Bölge, Türkiye Turizm envanteri atlaslarında yer alacak kadar öneme sahip kaynak değerlere sahip olduğu, ilimizin kültür ve turizm envanteri atlasında bulunan, önemli SİT alanlarına ve kültür öğelerine ev sahipliği yapıyor olduğu halde, nasıl olup da bir turizm aksında

“ÇED Gereksizdir” belgesi ile madencilik izninin verildiği akıllarda ciddi soru işareti doğurmaktadır.

Bize ulaşan bu gerçekten “Gereksiz” ve bilimsel açıdan “Değersiz” rapor üzerinde uzun uzun konuşulacak ve söylenecek çok söz vardır fakat biz bu konuyu öncelikle ilgili meslek odalarının disiplin kurullarına ve bilimsel teknik kurullara havale ediyoruz. Bu sürecin de takipçisi olacağımızı belirtiyor ve asıl meselemize dönmek istiyoruz.

- KÖY HALKININ ARAZİ SATIŞINDAN HABERİ YOK

Köyümüz hudutları içinde 96 hektarlık hazine arazisinin sessiz sedasız, adeta el altından satışa çıkarılması ve yolu, suyu, elektrik altyapısı olmayan bu dağ başı araziyi kimlerin hangi meramlarla pazarladıkları konusunu da gündemimize alacağımızı buradan belirlemekte yarar görüyoruz. Bu konuda varsa kötü niyetli iş birliklerinin ortaya çıkarılması hususunda savcılık nezdinde suç duyurusunda bulunacağımızı hatta bu basın bülteni aracılığıyla bunu doğrudan basın savcılığı vasıtasıyla işleme alınacağının da bilinmesini istiyoruz.

Daha önce bir başka işletme tarafından çokça uğraşılmasına rağmen turizm sahası olması nedeniyle bu ruhsat alanı civarında gerekli izinlerin alınamamış olduğu kamuoyunun malumudur. Ayrıca bugün sahada çalışma yapmakta olan işletme sahiplerinin de uzunca süre benzer itirazlar nedeniyle kurumlardan olumlu görüş alamadıkları bilindiği halde ne olmuştur da acil kodlu talimat alınmış gibi çok kısa bir süre içinde tüm kurumlardan art arda izinler kotarılmıştır?

- TURİZM VADİSİNE MADENCİLİK İZNİ VERİLME GEREKÇESİ NEDİR?

MTA Genel Müdürlüğü, Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Doğa ve Çevre Derneği’nin ortak protokolü kapsamında konu uzmanlarınca bölge toplantısı yapılarak koruma altına alınması teklif edilmiş bu turizm vadisinde madencilik izni için aynı kurum yetkilileri hangi gerekçeler ile uygun görüş vermişlerdir?

Bilindiği üzere Gümüşhane şehri sınırlı sayıda kaynaktan üretim yapabilen, geçim kaynakları kısıtlı, istihdam zorlukları yaşayan bir şehrimizdir. Bu gerçeklerin farkında olmak kaydıyla bizler yöre sakinleri olarak buradan öncelikle Gümüşhane ve ülke kamuoyuna seslenmek istiyoruz:

Bizler; ülkemize yarattığı katma değerin farkında olarak madencilik faaliyetlerine topyekûn karşı olmadığımızın bilinmesini istiyoruz.

Bizler; bölgemizin, ilimizin ve ülkemizin kalkınması için turizmin değerlerinin farkında olarak özellikle biricik şehrimiz Gümüşhane için doğa turizminin, ekolojik koruma ve ekoturizm ile jeolojik miras öğeleri ile jeoturizm potansiyelinin ne denli büyük önem arz ettiğini buradan sizlerle paylaşmak istiyoruz.

- KARACA MAĞARASI, KROM VADİSİ, KAYA KİLİSE ….

Karaca Mağarası gibi yılda 200 bin turiste ev sahipliği yapan nadir bir jeolojik miras ögesinin bulunduğu,

Tarihi Krom (Cromnia) Yerleşkesi ve İmera Manastırı gibi kültürel miras alanlarına sahip, antik maden yatakları gibi bir paleoarkeolojik kaynak değere sahip,

Kilise Mağara gibi Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü envanterine kayıtlı, SİT alanlarının bulunduğu bir havzada,

İçme suyu kalitesindeki duruluğu ve doğal akışı bozulmamış ender akarsu vadilerinden biri olan Krom Deresi yatağının yer aldığı,

Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi, Anadolu Bozkurt’u, Boz Ayısı, Şah Kartalı, Yaban Kedisi (Vaşak) başta olmak üzere uluslararası sözleşmeler kapsamında koruma altında bulunan yaban hayatı zenginliği ile dillere destan bir vadide,

Karadeniz Alası diye bilinen bölgesel endemik su ürünlerinin doğal yetişme koşullarına sahip bir akarsu havzasında,

Biyolojik çeşitlilik bakımından Türkiye’nin nadir alanları içinde bulunan bir doğal yaşam alanında,

Madencilik faaliyeti açıkça bir katliamdır! Hem bugünümüze hem de yarınlarımıza ve gelecek kuşaklarımıza karşı büyük bir ihanetttir!

Vadimizde madencilik adı altında yapılacak doğa kıyımına tüm yöre sakinleri olarak karşı olduğumuzu haykırıyor, buradan ilgili ve yetkili makamlara sesleniyoruz;

Bu akıl ve bilim dışı uygulamaya göz yumarak bu ağır suça ortak olmayınız!

Vadimizde doğa katliamına geçit vermeyeceğiz, her kim bu cennet vadiden bir çakıl taşı koparırım hesabı yapıyor ise onlara buradan hep bir ağızdan son söz olarak sesleniyoruz:

TASINIZI TARAĞINIZI TOPLAYIP HARAVA VADİMİZİ, KROM HAVZASINI VE KARACA MAĞARASI HAVALİSİNİ TERK EDİN!

 

İkisu Köyü ve Civar Köyleri Sakinleri

 Gümüşhaneli Doğa Dostları...


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık