Öğrenciler GÜ'den ve Gümüşhanemizden memnun

Üniversitemizde öğrenimine devam etmekte olan öğrencilerimize yönelik olarak, hem kampüs hem de şehir yaşamı hakkındaki memnuniyet derecelerini ölçmek için öğrencilerimizin katılım sağladığı bir Memnuniyet Anketi yapıldı.

Öğrenciler GÜ'den ve Gümüşhanemizden memnun
  • 03 Aralık 2019, Salı 11:08

Yapılan ankete 9214’ü kız, 8694’ü erkek olmak üzere toplam 17.908 öğrenci katıldı. Yüzde 95 oranında katılımın olduğu ankette üniversitemiz öğrencilerinin Genel Memnuniyet Oranı ortalamanın üzerinde çıktı.

Memnuniyet oranlarının yüksek olması ile ilgili açıklamalarda bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, şunları söyledi: “Üniversitemiz Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı tarafından üniversitemiz 31.10.2019 – 18.11.2019 tarihleri arasında Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı aracılığı ile bir Memnuniyet Anketi yapıldı. Anket sonucunda üniversitemizin Genel Memnuniyet Oranı; yüzde 66 olarak ölçüldü. Öğrenci otomasyonu üzerinden öğrencilerine yönelik yapılan Memnuniyet Anketi’nde öğrencilerimizden çok güzel geri dönüşler aldık. Anket değerlendirmesi kapsamında öğrencilerimize; üniversitemizde sunulan sosyal ve kültürel etkinlikler ile eğitim ortamları hakkındaki sorularla birlikte, şehir yaşamı hakkında karşılaştıkları konaklama ve ulaşım başlıklarını içeren 6 seçmeli soru ile 1 adet görüş, öneri ve taleplerin alınabileceği toplam 7 soru yöneltildi. Buna göre sorulara verilen cevapların değerlendirmesi sonucunda hem kampüs hem de şehir yaşamı hakkındaki Genel Memnuniyet Oranın yüzde 66 olduğu belirlendi. Şehir yaşamında öğrencilerin barınma, ulaşım, konaklama gibi başlıklarda karşılaştıklarını ifade ettikleri zorluklar ile ilgili memnuniyet ortalamaları, üniversiteden duydukları memnuniyetten biraz daha düşük. Genel olarak; ulaşım ağlarının yetersizliği ve pahalılığı, konaklama yerlerindeki sıkıntılar, yemek ihtiyaçlarının sağlandığı mekânlar (yemekhane, kafeterya, restoran vb.) ve sosyal aktiviteyi oluşturan konser, gezi, sinema, tiyatro, vb. yerlerin yetersizliği öğrencilerimizin büyük çoğunluğunun ortak düşüncesi olarak ortaya çıktı. Bu durum da şehirde adı geçen başlıklarda halkın öğrenci merkezli düşünmesini ve üniversitemiz ile işbirliği yapılması durumunu gündeme getiriyor. Elbette bu konuda atılan adımlar, gerçekleştirilen çalışmalar söz konusu. Ancak anket sonuçlarına bakıldığında ilgili durumun düzeltilmeye muhtaç olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Biz Gümüşhane Üniversitesi olarak her daim hem öğrencilerimize hem de şehrimize katma değer kazandırma peşindeyiz. Bu nedenle de adı geçen konuda paydaşlarımızla ortak çalışma zemininde buluşmaya her zaman hazırız.  

Ankete ayrıca toplam 646 yüksek lisans ve doktora öğrencimiz de katılım sağladı. Bu öğrencilerimizin Enstitülerimizden Genel Memnuniyet Oranı ise yüzde 80 gibi yüksek bir oranın işaret ediyor. Eğitim gördükleri birimin şehir merkezinden uzakta olması, öğrenci sayısı, sosyal olanaklar ve yaşam şartları nedeniyle farkın artacağı düşüncesiyle Merkez Kampüste bulunan Meslek Yüksekokulları ile İlçe Meslek Yüksekokulları ayrı ayrı değerlendirildi. Merkez Kampüste ankete katılan öğrenci sayımız: 2.768, İlçe Meslek Yüksekokullarımızda ise: 2.998 oldu. Meslek Yüksekokullarımızın Genel Memnuniyet Oranı, yüzde 61, Merkez Kampüste yer alan Meslek Yüksekokullarımızın Genel Memnuniyet Oranı yüzde 69, İlçelerimizde yer alan Meslek Yüksekokullarımızın Genel Memnuniyet Oranı ise yüzde 60 olarak belirlendi.

Ortak düşüncelerin genel değerlendirme sonucuna bakıldığında öğrencilerimizin üniversitemizden memnun olunduğu sonucu ortaya çıktı. Elde edilen bu veriler ve geri dönüşler sonucunda üniversitemizde öğrencilerin büyük çoğunluğunun memnuniyetinin arttığını söyleyebiliriz. Memnuniyet oranlarının daha da arttırılması için geri dönüşleri en ince ayrıntısına kadar inceleyip gelen talepler doğrultusunda öğrencilerimize en iyi eğitim-öğretim imkânı sunma gayreti göstereceğiz. Bu anketten ortaya çıkan sonuçlar Gümüşhane’deki yöneticilerimizle paylaşılarak, ortak bir paydada öğrencilerimizin şehir ve üniversite hakkındaki memnuniyet derecesini daha da artıracağımıza inanıyorum. Anketin düzenlenmesinde emeği geçen herkesi kutluyorum. Ankete katılıp değerli görüşlerini bizlerle paylaşan öğrencilerimize de teşekkürlerimi sunuyorum.”

Editör: A. Akbulut

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık