Rektörler çalıştayı tamamlandı

Üniversitelerin ortak sorunlarını belirlemek amacıyla İnönü Üniversitesi'nin ev sahipliğinde ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Üyesi Prof. Dr. Muammer Yaylalı'nın Koordinatörlüğünde düzenlenen “Rektörler Çalıştayı” tamamlandı.

Rektörler çalıştayı tamamlandı

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek’in de katılım gösterdiği çalıştayda Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz Bölümü üniversitelerinin rektörleri bir araya gelerek, bölgesel sorunları değerlendirdi. Söz konusu üniversitelerin ortak sorunlarını tespit etmeye ve bunlara çözüm önerileri getirmeye yönelik düzenlenen çalıştayda YÖK Üyesi Prof. Dr. Muammer Yaylalı, rektörlerin sunumlar yaparak çalıştaya katkı sunduklarını ve sunumlar sonrasında söz konusu üniversitelerle ilgili verilerin ortaya çıktığını söyledi. Prof. Dr. Yaylalı, rektörlere ve akademik personele uygulanan anketten de önemli bilgiler elde ettiklerini ifade etti. Toplamda 8 bin 600 akademik personele uygulanan anketin: “eğitim-öğretim”, “araştırma-geliştirme”, “üniversitelerin bilinirliği” ve “motivasyon” konularıyla ilgili olduğunu açıklayan Prof. Dr. Yaylalı şunları dile getirdi: “Anketlerin hepsini toplayıp bir rapor haline getirdikten sonra YÖK’de tartışacağız, anketi hangi üniversitede yapıyorsak sadece o üniversitenin rektörü ile paylaşacağız. YÖK Başkanımız, Başkan Vekili ve ben Koordinatör olarak bu işi yapacağız.”

Çalıştay ile ilgili konuşan ve çalıştaya ev sahipliği yapan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, 11-12 Aralık tarihleri arasında Doğu Karadeniz Bölümü, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki üniversitelerin rektörlerinin katılımı ve Prof. Dr. Muammer Yaylalı’nın koordinatörlüğünde yürütülen Rektörler Çalıştayı hakkında, “Çalıştay kapsamında 38 üniversitenin öğretim üyelerine anket çalışması yapıldı. Şimdiye kadar bu 38 üniversiteden 10 bine yakın akademisyen anketi doldurmuş durumda. Rektörlere de anket uygulandı, hepsinin değerlendirilmesi sonucu bir rapor hazırlanacak. Prof. Dr. Muammer Yaylalı hocamız başkanlığındaki raportör ekip o raporu rektörlerle paylaşacak ve YÖK Genel Kurulu’nda bu çalıştayın raporu değerlendirilecek” ifadesinde bulundu.

Çalıştay hakkında değerlendirmelerde bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek şunları açıkladı: “Malatya İnönü Üniversitesi'nin ev sahipliğinde ve YÖK Üyesi Prof. Dr. Muammer Yaylalı'nın Koordinatörlüğünde düzenlenen ‘Rektörler Çalıştayı’na Gümüşhane Üniversitesi olarak katılım gösterdik. Çalıştayın amacı Doğu Karadeniz Bölümü, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yer alan üniversitelerin ortak sorunlarını belirlemek ve bunlara yönelik çözüm önerileri geliştirmektir. Bu amaç doğrultusunda istişareler gerçekleştirildi. Çalıştay kapsamında eğitim-öğretim, ar-ge, bilinirlik, liderlik-motivasyon gibi konular ele alındı. Ayrıca çalıştaydan önce yapılan ve üniversitelerde görev yapan akademik personelin katılım gösterdiği ‘Bölge Üniversitelerinin Odak Sorun Belirleme’ anketinin sonuçları da değerlendirildi. Gerek Gümüşhane Üniversitemiz ve gerekse de katılım gösteren diğer üniversitelerimiz açısından çok önemli fikir alışverişleri, değerlendirmeler ve çözüm önerileri ortaya çıktı.  Oluşan bu çıktılar ise raporlaştırılarak YÖK’e sunulacak. Kapsamlı ve sonuçları itibariyle olumlu büyük bir çalıştay gerçekleşti. Bu sebeple de başta çalıştayın düzenlenmesinde emeği geçen YÖK Üyesi Prof. Dr. Muammer Yaylalı olmak üzere bizlere ev sahipliği yapan Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a ve katılım gösteren tüm rektörlerimize teşekkür ediyorum.”

Son olarak Rektör Kızılay, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri’nin ve 38 rektörün çalıştaya katkı sağladığını, üniversiteyi gezdiklerini, şehrin güzelliklerini yakından tanıdıklarını ve şehre özgü tatlardan kendilerine ikram edildiğini ifade etti.

HABERE AİT RESİMLER


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık