Reklamı Geç
Jova

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajları
Gümüşhane'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımlanan kutlama mesajları.

VALİ KAMURAN TAŞBİLEK

“Cumhuriyetimiz 97 yıl önce bugün; “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir. İdare usulü, halkın geleceğini bizzat ve bilfiil idare etmesi esasına dayanır. Türkiye Devletinin hükümet şekli cumhuriyettir.”  ifadeleriyle ilan edilmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kazandığımız Kurtuluş Savaşı sonucunda, Türk Milletinin karakterine en uygun idare sistemi olarak ilan edilen Cumhuriyetimiz, geride kalan 96 yıllık süreç içerisinde çok büyük başarılara imza atılmıştır. 600 yıllık bir cihan devletinin mirası üzerinde yükselen genç Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, mücadele etmek, fedakârlıkta bulunmak, hepimizin müşterek vazifesidir.

Türkiye Cumhuriyeti bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da önünde uzanan aydınlık yolda 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine emin adımlarla ilerlemeye devam edecek, güçlü demokrasisi, güçlü ekonomisi ile Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşma yolunda çok önemli mesafeler kat ederek hedeflerine emin adımlarla yürümeye devam edecektir. Bizler bu anlamlı günde vatanın bağımsızlığı için canı ve malı ile mücadele eden kahraman ecdadımızı hiçbir zaman unutmayacak ve her zaman şükran ve minnetle yâd edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, büyük Türk Milletinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en içten duygularımla tebrik ediyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ülkemiz, varlığımız ve bağımsızlığımız için canlarını feda eden bütün şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimiz ile şehit ailelerine minnet ve şükran duygularımızla sağlıklı ve huzur dolu bir ömür diliyorum.”

BELEDİYE BAŞKANI ERCAN ÇİMEN

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti, önünde uzanan aydınlık yolda, her zaman emin adımlarla ilerleyip, benimsediği evrensel ilkeleri muhafaza ederek, uygar dünyanın onurlu bir üyesi olmaya dün olduğu gibi bugünde devam edecektir. Türkiye Büyük Millet Meclisi 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan ederek Milletimizin özgürlük ve bağımsızlık iradesini tüm cihana kabul ettirmiştir. Cumhuriyetimizin 97 yıllık tarihi, bağımsızlığını ve özgürlüğünü her şart altında korumaya andiçmiş bir milletin bu uğurda yapmış olduğu fedakâr mücadelenin tarihidir. Şehitlerimizin kanıyla yoğrulmuş bu topraklar üzerinde hür ve başı dik olarak yaşama bahtiyarlığına sahip bir milletin fertleri olarak, atalarımızın bizlere emaneti olan bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni yüceltmek, ülkemizi dünyanın lider ülkelerinden biri haline getirmek ve gelecek nesillerimize gurur duyacakları bir Türkiye bırakmak için el ve gönül birliği ile fedakârca çalışmak bizlere bu güzel vatanı armağan eden şehitlerimize ve gazilerimize olan borcumuzun gereğidir.

Cumhuriyet, halkın kendisini yönetmesinin adı, bu milletin kahramanlık destanının sembolü; egemenliğinin kaynağını tarihe dayandıran anlayışın ürünüdür. Esarete, dayatmaya, baskıya boyun eğmeyen milletimizin, başka hiçbir iradeyi kabul etmeyeceğinin yeminidir. 15 Temmuz ve nice elim olayda bir kez daha gördüğümüz gibi, o yemine bağlılık bu milletin kırmızı çizgisidir. ‘Tek vatan, tek bayrak, tek devlet, tek millet’ ilkesi, birlik beraberliğinin teminidir. Bugün bu yeminin üzerinden geçen zaman bir asra yaklaşırken yaşananlar gösteriyor ki devir, milli iradeye her zamankinden daha çok sahip çıkma; aziz milletimizin bütünlüğünü, tarihimizden aldığımız güvenle muhafaza etme devridir.

Bu düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve vatan savunması için canlarını vermiş şehirlerimizi rahmet ve minnetle; kahraman gazilerimizi şükranla anıyor; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı en içten duygularımla kutluyorum.”

REKTÖR PROF.DR. HALİL İBRAHİM ZEYBEK

“29 Ekim 1923’te TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi), Teşkilât-ı Esasiye Kanunu’nda yaptığı değişiklikle, devletin yönetim biçimini Cumhuriyet olarak ilan etmiş, aynı gece bu ilan, atılan 101 pare top ile kutlanmıştır. Tarihte eşi görülmemiş bir kurtuluş mücadelesiyle askeri gücünü tüm dünyaya kanıtlayan ve bağımsızlığını adeta dişiyle sökerek alan milletimizin başkumandanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, sosyal ve siyasi alandaki sayısız başarılarından biri olan Cumhuriyetimizin 97’nci yıldönümünü kutladığımız büyük gün, bizlere verilen en büyük armağandır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 97 yıllık bağımsızlık tarihinde demokrasisi, güçlü iradesi, çağdaş kurumları ve sağladığı güven ortamıyla bölgesindeki tüm mağdur ve mazlumların umut kaynağı olmaya devam etmektedir. Nitekim günümüzde de Doğu Akdeniz’de bir taraftan kendi haklarımızı korurken, diğer taraftan Azerbaycan’da, Suriye’de, Irak’ta, kısacası dünyanın her bölgesinde dost ve mazlum milletlerin sesi olmaya devam ediyoruz. Bilimin ışığında düşünerek, çalışarak, üreterek ve özellikle son günlerde daha fazla ihtiyaç duyduğumuz birlik ve beraberlik ruhumuzu koruyarak Gümüşhane Üniversitesi’nden mezun olan gençlerimiz, Cumhuriyetimizin sağladığı bu kazanımlara sonsuza dek sahip çıkacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle birlikte başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakları bize vatan kılmak için canlarını feda etmiş tüm aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyor, Cumhuriyetimizin temel değerlerine yürekten bağlı milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en kalbi duygularımla kutluyorum.”

GTSO BAŞKANI İSMAİL AKÇAY

“Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, Yüce Türk milletimiz ve milletimizin istiklali için mücadele eden şehit ve gazilerimizin tarihte eşine az rastlanır bir destanla kurmuş olduğu   Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu ilk günden itibaren  emin adımlarla geleceğe yürümektedir. Üstün bir özveri ve vatan sevgisi ile kurulan Cumhuriyetimizin sağladığı barış ve huzur ortamı sayesinde ülkemiz, eğitimden sağlığa, sanayiden, altyapıya, siyasetten ekonomiye her alanda önemli atılımlar gerçekleştirmiştir.  Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu andan itibaren olduğu gibi bundan sonra da önünde uzanan aydınlık yolda medeniyet değerlerinden aldığı ilham ve benimsediği evrensel ilkelerle uygar dünyanın gelişmiş bir üyesi olmayı sürdürecektir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm hemşerilerimizin Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. Yıl dönümünü kutluyor, ülkemiz için canlarını feda eden  tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi ise  şükran ve minnetle  anıyorum”

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SEYDİ DOĞAN

“Millî ve manevî değerlerimize sahip çıkan kahraman milletimiz, Cumhuriyeti ilan ederek ebediyete kadar başı dik olarak yaşama kararlılığını 29 Ekim 1923'te, bütün dünyaya ilân etti.

Tarih boyunca yaşadığımız olaylar, özellikle de 15 Temmuz, cumhuriyetin en uygun yönetim şekli olduğunu bizlere bir kez daha gösterdi.  Vatan ve millet sevgisiyle yetişen yeni nesil, 15 Temmuz'da, ölüm kusan silahlara, tanklara, uçaklara bedenlerini siper etti. Vatan ve bayrak aşkıyla dolu bu insanlarımızın kimi gazi kimi şehit olarak Cumhuriyetimiz'i, demokrasimizi korudu, isimlerini tarihin sayfalarına altın harflerle yazdırdı.

Bizler de eğitim camiası olarak evlatlarımızı yetiştirmek için milletle el ele vermeli, ilmi kendimize rehber edinip çok ama çok çalışmalıyız. Okul müdürlerimizle, öğretmenlerimizle, çalışanlarımızla, öğrencilerimizle velilerimizle geleceğin güçlü Türkiye'sini inşa etmenin gayreti içinde olmalıyız.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşunun 97. yılını idrak ettiğimiz bugün; başta Cumhuriyetimiz ‘in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün gazilerimizi ve şehitlerimizi şükran ve rahmetle yâd ediyor, milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı canı gönülden kutluyorum.”


Çakır Balkan şampiyonu olduÖnceki Haber

Çakır Balkan şampiyonu oldu

TSO’DAN YKS SINAVINDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE DESTEKSonraki Haber

TSO’DAN YKS SINAVINDA DERECEYE GİREN ÖĞR...

Facebook Yorum

Yorum Yazın