Belgin ÇAKIR :'Haklarımızın Gasp Edilmesine Asla İzin Vermeyeceğiz'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Belgin ÇAKIR :'Haklarımızın Gasp Edilmesine Asla İzin Vermeyeceğiz'
İstanbul Sözleşmesi’nin iptal kararının geri çekilmesine dair Danıştay’a başvuru yapılması ile ilgili yazılı bir açıklama yapan CHP Gümüşhane İl Kadın Kolları Başkanı Belgin Çakır, “Savunulacak tek bir kelimesi bile bulunmayan bu kararın ivedilikle iptal edilmesini talep ediyoruz” dedi.

CHP İL KADIN KOLLARI BAŞKANI ÇAKIR, İSTANBUL SÖZLEŞMESİ İÇİN YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

 İstanbul Sözleşmesi’nin iptal kararının geri çekilmesine dair Danıştay’a başvuru yapılması ile ilgili yazılı bir açıklama yapan CHP Gümüşhane İl Kadın Kolları Başkanı Belgin Çakır, “Savunulacak tek bir kelimesi bile bulunmayan bu kararın ivedilikle iptal edilmesini talep ediyoruz” dedi.

 Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları, İstanbul Sözleşmesi’nin iptalinin geri çekilmesine ilişkin, Danıştay’a başvuruda bulundu. Konuyla ilgili CHP Gümüşhane İl Kadın Kolları Başkanı Belkin Çakır, yazılı bir açıklama yaptı. Çakır’ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı.

“HAKLARIMIZIN GASP EDİLMESİNE ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ”

“Bir süredir anlamsız bir şekilde çarpıtılarak kamuoyuna kötülenen, hedef gösterilen “İstanbul Sözleşmesi”nin tam adı “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”dir. Bizler, sözleşmenin Türkiye Cumhuriyeti tarafından fesih girişimini bir gece yarısı öğrendik. Erdoğan'ın imzasıyla alınan karar 20 Mart tarihli Resmî Gazete'de yayımlandı; gerekçesiz ve açıklamasız tek cümlelik bir karar. Erdoğan iktidarı döneminde 18 yılda en az 7500 kadın sırf kadın oldukları için katledildi. Tam da bu yüzden İstanbul Sözleşmesi kadınların can simididir. Ata’mızın sayesinde dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinden daha önce eşit haklara sahip olan biz kadınlar, haklarımızın gasp edilmesine asla izin vermeyeceğiz.”

“BİR KARALAMA KAMPANYASI VAR”

“Sözleşmeyle ilgili gerçek dışı beyanlarla yürütülen bir karalama kampanyası var. Biz şimdi sizlere gerçek sanılan bazı yalanları ve doğruları anlatalım:

 • Diyorlar ki sözleşme eşcinselliği teşvik ediyor Şunu net olarak belirtelim ki; Sözleşme mağdurun haklarını herhangi bir ayrım gözetmeksizin güvence altına almaktadır.
 • Diyorlar ki toplumun büyük çoğunluğu sözleşmeden rahatsız, iptal edilmesini istiyor. İşin esası; bu iddianın aksine, İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik yüksek düzeyde toplumsal bir destek vardır. Temmuz 2020’de yapılan bir araştırmaya göre; katılımcıların yüzde 64’ü sözleşmeden yanadır.
 • Diyorlar ki Sözleşme’ye dünyada her yerden tepkiler var. Oysaki; bu sözleşme şiddete karşı sıfır tolerans tanıyan en kapsamı sözleşme olması nedeniyle sadece Avrupa’da değil, dünya genelinde “altın standart” olarak gösterilmektedir. Şu ana kadar 45 ülke ve Avrupa Birliği sözleşmeyi imzalanmıştır. İmzacı ülke sayısının artmasına dönük çalışmalar sürmektedir.
 • Diyorlar ki Sözleşme yüzünden kadının beyanıyla, başka hiçbir delil olmaksızın erkek hapse atılmaktadır. Oysaki Sözleşmede kadının beyanıyla verilen tek karar ‘tedbir’ kararıdır, beyanla verilen hapis kararı yoktur.
 • Diyorlar ki Sözleşme boşanmaları arttırıyor. Sözleşmede evlenme ya da boşanmaları teşvik edici hiçbir madde yok. Boşanmaların başlıca nedeni aile içindeki şiddettir.
 • Diyorlar ki Sözleşme yüzünden şiddet artmıştır. Oysa ki Sözleşme şiddeti arttırmamış, görünür kılmıştır.
 • Diyorlar ki Sözleşme geleneklerimize, kültürümüze aykırı, bize uymuyor. Oysaki bu topraklarda kadına yönelik şiddet bir gelenek olamaz, olmamalıdır.
 • Diyorlar ki Sözleşme yüzünden kadınlar kafasına göre koruma talebi alıyor, bunun bir sınırı olmalı. Oysa ki 2019 yılında koruma başvurusu yapan 41,383 kadının bu talebi reddedildi. Koruma talebi verilmediği için binlerce kadın şiddete uğradı, öldürüldü.
 • Diyorlar ki Sözleşme erkekleri mağdur ediyor. Oysaki Sözleşmede şiddet uygulamayan erkeklerle ilgili bir yaptırım yoktur. Evden uzaklaştırılanlar; şiddet uygulayan, tehdit eden ve suçlu bireylerdir.”

“BU KARARIN İVEDİLİKLE İPTAL EDİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

CHP Kadın Kolları olarak, Danıştay’a açtığımız dava ile, hukuk devletinin işlerliğinin kanıtlanmasını bekliyor, savunulacak tek bir kelimesi bile bulunmayan bu kararın ivedilikle iptal edilmesini talep ediyoruz.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YÜRÜRLÜKTEDİR”

“Şu çok net bilinmelidir ki; İstanbul Sözleşmesi yürürlüktedir. Meclis’teki tüm partilerin oybirliğiyle kanunlaşan İstanbul Sözleşmesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yani milletin iradesini yok sayılarak fesih edilemez. Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu uluslararası bir sözleşmeden boş ol denilerek çıkılamaz; bu uygulama Anayasa'ya aykırıdır. Adını kendi şehrinden alan ve amacı kadınları şiddetten korumak olan bir insan hakkı sözleşmesinden, iç hukuka ve uluslararası hukuka aykırı olarak çekilmenin ne dünyada ne de Avrupa Konseyi’ne üye ülkeler arasında başkaca bir örneği yoktur. Olamaz!”

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR”

“Bizler, kadınlar 1’den büyüktür” diye haykırıyoruz. Bizlerin inatla ve dayanışma bilinci ile sürdürdüğü mücadelemiz sayesinde, bu Sözleşme’ye taraf olunacak, taraf kalınacak ve ülkemizin her bir karışı kadınlar ve çocuklar için güvenli hale gelsin diye gerekleri yerine getirilecektir. Tekrar söylüyoruz: İstanbul Sözleşmesi yaşatır!”


Gergin: Bu bir din düşmanlığıdırÖnceki Haber

Gergin: Bu bir din düşmanlığıdır

Ülker’in şiiri 2 bin şiir içinden üçüncü olduSonraki Haber

Ülker’in şiiri 2 bin şiir içinden üçüncü...

Facebook Yorum

Yorum Yazın