Gümüşhane

Meclis Günyüzü ve Üçtaş'ın ayrılma talebini reddetti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Meclis Günyüzü ve Üçtaş'ın ayrılma talebini reddetti
Gümüşhane’den ayrılarak Giresun’a bağlanmak isteyen Günyüzü ve Üçtaş köylerinin talepleri İl Genel Meclisi tarafından reddedildi.

Gümüşhane’den ayrılarak Giresun’a bağlanmak isteyen ve köylerde yapılan referandumlarda ayrılığa yüzde 77 oranında EVET oyu çıkan Günyüzü ve Üçtaş köylerinin talebi İl Genel Meclisi üyelerinin tamamının oyuyla reddedildi. 

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinde bulunan Üçtaş ve Günyüzü köyü sakinleri, köylerinin Giresun ili Doğankent ilçesine bağlanması talebiyle Gümüşhane Valiliğine başvuruda bulundu. 

Gümüşhane Valiliği İl İdare Kurulu tarafından yapılan değerlendirmelerde 2 köyde 4 Eylül 2021 tarihinde halk oylamasına gidilme kararı alındı. Kararın ardından referandumda iki köy yüzde 77 oranında EVET oyu vererek Gümüşhane’den ayrılıp Giresun’a bağlanma kararı aldı. 

Referandumun ardından ilgili kanun ve yönetmelikler gereği konu Gümüşhane İl Genel Meclisi gündemine geldi. İl Genel Meclisi üyelerinin tamamının katılımıyla gerçekleştirilen oturumda yapılan oylamada üyelerin tamamının oyuyla Günyüzü ve Üçtaş köylerinin Gümüşhane’den ayrılma talebi reddedildi. 

“Meclisimiz konuyu aslında hiç istişare etmeye bile gerek duymadı”

Söz konusu iki köyün ayrılma gerekçelerinin İl Genel Meclisi tarafından incelemeye alındığını ve yapılan çalışmalar neticesinde bu gerekçelerin gerçeği yansıtmadığının tespit edildiğini söyleyen Gümüşhane İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Emin Erdoğdu, İl Genel Meclisi’nde yapılan oylamada, üyelerin tamamının oyuyla birlikte ayrılma talebinin reddedildiğini belirterek, “Yakın zamanda Valiliğimizin bize gönderdiği Günyüzü ve Üçtaş köyünün ayrılma talebi gündeme geldi. Gündeme düşüşünden itibaren biz zaten yerel yönetim olarak kendimizi sorguluyoruz. Ne yaptık, nerede yanlışımız var diye. Bulamayınca doğal olarak inceleme başladı. Bunun neticesinde basit bir incelemeyle ayrılma gerekçeleri içerisinde yatırım hizmeti alamıyoruz, mülki idare amirleri ile sorunumuz var gibi ithamlarda bulununca detaylı bir inceleme gereği duyduk. Bağlanmak istedikleri ilçe Doğankent ilçesi toplamda 16 köy ile ilgili aldığı yatırım tutarı 800 bin TL, bizim bu iki köye 1 yıl içerisinde 1 milyon 300 bin TL’ye yakın yatırımımız var. Yani 16 köye 800 bin TL bütçe ayrılan bir yere bağlanma talebinin, yatırım alamıyorum gerekçesiyle eşleşmesinin ihtimali yok” dedi.

Yatırımla, sosyal ilişkiler, ekonomi gibi sudan sebeplerle bir ilçe yada köy bağlanması veya ayrılmasının sırf referandumla olmasına yasaların da izin vermediğini kaydeden Erdoğdu, “Bunun da zaten yasal bir zorunluluk sonucu, İl İdare Kurulu kararı, İl Genel Meclisi kararı ve Vali görüşü ile birlikte ilgili bakanlığa aktarılıyor. Mazeret beyan dilekçelerini okuduğumuzda tamamen hayal ürünü. Türkiye Cumhuriyeti hayali bir devlet değil, anlı şanlı Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Bir geçmişi bir kültürü var onu da bugüne yansıtırız, biz birilerinin olmayacak hayalleri peşinde koşamayız. Bizim İl Genel Meclisimiz konuyu aslında hiç istişare etmeye bile gerek duymadı ama biz yasal sorumluluğumuz gereği konuyu görüştük, oyladık meclisimizin tamamının katılımıyla talep reddedildi. Mevzuatlara bakıldığı zaman yol kapalı fakat sayın İçişleri Bakanımız insitiyafi kullanılabilir, fakat kanunla kurulmuş iki köydür bu. Kanunla kurulan köyler nasıl kurulduysa öyle değiştirilir diye de yasal bir gerçeğimiz var. Bu mevzu bizce kapatılmış bir konudur” şeklinde konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Zigana dağında ölümden döndülerÖnceki Haber

Zigana dağında ölümden döndüler

İl Özel İdaresi’nin bütçesi yüzde 35 artırıldıSonraki Haber

İl Özel İdaresi’nin bütçesi yüzde 35 art...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar