• 29 Kasım 2018, Perşembe 10:58
HaydarAkbulut

Haydar Akbulut

Başkanlık Sisteminde Yerel Yönetimlerin Yeri

Ülkemiz yapılan referandumla yeni bir sisteme geçti. Yeni sistemle beraber bir çok yenilikte hayatımıza girdi. Yeni sistemle beraber sistemsel sorunların da ortaya çıkması çok muhtemel.

Cumhurbaşkanlığı sisteminin Yerel yönetimlere yansıması noktasında atılması gereken ciddi adımlar olduğu kanaatindeyim. Bu açıdan bakıldığında özellikle Belediye Başkanlığı bünyesinde de tıpkı Cumhurbaşkanlığın da olduğu gibi kurulların oluşturulması önem arz etmektedir. Bu kurullar tabiki ortak akılla oluşturulabilir. Sadece örnek olması acısından

-Esnaf kurulu

-Muhtarlar Kurulu

-Akademisyenler Kurulu

ve buna benzer Şehrin sorunlarını yansıtabilecek sosyal gruplar bu oluşumların içine eklenebilir. Bu vesile ile şehrin yönetiminde ortak akil oluşturulabilir. Şehrin yönetimindeki bütün sorumluluğu Belediye başkanına yüklemek yerine ortak akılla sorumluluklar paylaşılabilir.

Bu bağlamda üzerinde durmak istediğim oluşturulacak Merkez ilce Muhtarlar kurulunun şehre katacağı pozitif katkı. Tıpkı belediye encümenleri gibi ,Mahalle muhtarlarına da şehrin yönetiminde ciddi sorumluluklar yüklenmesidir .Daha bağımsız hareket edecek muhtarlarımızın sorunları çözmede daha objektif olacağı kanısındayım. Emin olun Belediye encümenlerinden daha çok şehrin mahallelerine, caddelerine ve sokaklarına hakim olan muhtarların şehrin sorunlarına da daha hakim, sorun odaklı çözümlerde daha aktif rol alacakları kanaatindeyim.

Buda sonuç olarak Belediye başkanının şehre ve sorunlarına daha hakim olması ve var olan sorunların da daha hızlı çözümler üretmesini sağlayacaktır. Bu vesile ile yaklaşan seçimlerde tüm adaylarımıza başarılar dilerim


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık