Demokratik Sağlık-Sen İl Başkanlığının 12 Mayıs Hemşireler Günü açıklaması

Hemşireler mesleklerine saygı istiyor.

Demokratik Sağlık-Sen İl Başkanlığının 12 Mayıs Hemşireler Günü açıklaması

Demokratik Sağlık Sen Gümüşhane İl Başkanı Yavuz Selim AKBULUT’un 12 Mayıs Hemşireler Günüyle ilgili yaptığı basın açıklamasında:

Hemşireler mesleklerine saygı istiyor…
Sağlık sektöründe en önemli hizmet sunumlarından birini gerçekleştiren hemşirelerimiz her geçen gün Sağlıkta şiddet olaylarının artarak devam etmesiyle vatandaş gözündeki değerlerini ve mesleklerine duyulan saygıyı geri istiyor.
Hemşirelerimiz her yıl olduğu gibi bu yılda, 12-18 Mayıs Hemşireler haftasını sorunlarının çözümü ve taleplerinin bir an önce hayata geçmesi temennisiyle karşılamaktadırlar.
Ne yazık ki tüm sağlık çalışanları gibi hemşirelerimizin de sabrı taşmış ve çalışma hayatındaki sorunlar katlanılmaz bir hal almıştır.
Taleplerinin sürekli göz ardı edilmesi derin bir ümitsizliğe neden olmaktadır.
Ağır iş yükü, mobbing, ve şiddetin sürekli varlığını koruması ve ekonomik olarak sürekli geriye gidişin yaşanması nedeniyle hemşirelerimiz tükenmişlik sendromu yaşamaktadırlar.
Sözleşmeli hemşire, vekil ebe hemşire gibi istihdam türleri ile çalışanlar özlük hakları açısından mağdur edilmektedirler. Geçici görevlendirmeler, görev dışı çalıştırmalar, resen atamalar nedeniyle de sıkıntılar çekmektedirler.
Sağlık Bakanlığının talimatı olmasına rağmen bazı sendika ve siyasilerin girişimiyle görevi dışında çalıştırılan hemşirelerimizin yükünü, yine 7/24 hizmet veren diğer hemşirelerimizin üstlenmesi ise kar topu gibi her gün büyüyen bir sorun haline gelmiştir.
Pek çok kurumumuzda hemşire eksikliğinden açılamayan servisler var iken, onun yakını, bunun tanıdığı gerekçesiyle geçici görevlendirmeyle İl Sağlık Müdürlüklerine, İlçe Sağlık Müdürlüklerine ya da başka birimlere gönderilen hemşirelerimizin eksikliğinin faturasını devletimiz ve hizmet alamayan vatandaşımızın ödediğini hatırlatmakta yarar vardır.
Hizmet sunucu olan sağlık çalışanlarımızın ve personellerimizin çalışma düzeni açısından siyasilerimizin elini kamu kurumlarının üzerinden geri çekilmesinde büyük yarar vardır. Pek çok bürokratımız da bu konudan mustariptir. 
Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin KOCA’nın 2019 bütçe görüşmelerinde yaptığı açıklamaya göre; 24 Ekim 2018 sayılarına göre ülkemizde 180.622 sağlık Bakanlığı, 30.418 üniversite hastaneleri ve 36.541 özel sektörde olmak üzere toplam 247.581 hemşire görev yapmaktadır. OECD sağlık analizi ve bu rakamlara göre Türkiye, 100 bin kişiye düşen 272 hemşireyle, hemşire ve ebe sayısında diğer ülkelere kıyasla son sırada yer almaktadır. 40 Ülke arasında Norveç 2.121 hemşireyle ilk sırada, Türkiye 272 hemşireyle son sıradadır.
Göstermelik verilen fiili hizmet zammından beklendiği gibi faydalanamayan hemşirelerimiz ve sağlık çalışanlarımızın yılan hikayesine dönen 3600 ek gösterge probleminin de bir an önce çözülmesi gerekmektedir.
Sağlıkta şiddet olaylarıyla vatandaşın gözünde itibarını yitiren hekim, hemşire ve sağlık çalışanlarımız maalesef her geçen yıl ekonomik olarak ta kayba uğramaktadırlar.
Sorunların kartopu misali her geçen gün arttığı bu ortamda sağlık çalışanlarının taleplerinin hayata geçmesi elzemdir.
Daha iyi çalışma şartlarının sağlanması ve temel ücretlerin iyileştirilmesi arzumuzdur. Bunun bir an önce gerçekleştirilmesi gereklidir. Hak ettikleri mali ve sosyal haklar, çalışma hayatını kolaylaştıracak imkânlar tüm sağlık çalışanlarına sunulmalıdır.
Fedakârlık timsali, devletin şifa ve şefkat eli hemşire arkadaşlarımız en iyi çalışma şartlarında hizmet üretmeye layıktırlar. Onların verdikleri hizmetin de, özverinin de bir kaşlığı yoktur ama, alın terlerinin ve hak ettiklerinin verilmesi elzemdir.
Bu temennilerle tüm hemşire arkadaşlarımızın 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası'nı kutluyor, kendilerine çalışma hayatlarında kolaylıklar diliyorum.
                                                                                                                       
                                                                                                                 
Yavuz Selim AKBULUT
Demokratik Sağlık Sen Gümüşhane İl Başkanı
10.05.2019 Cuma


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık