Gümüşhane Tso’dan Tarım Ve Orman Bakanı Pekdemirliye Önemli Dosya

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası(GTSO) geçtiğimiz hafta şehrimizi ziyaret ederek Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme toplantısında sektör temsilcileriyle buluşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sektör taleplerini içeren önemli bir dosya sundu.

Gümüşhane Tso’dan Tarım Ve Orman Bakanı Pekdemirliye Önemli Dosya
  • 25 Aralık 2019, Çarşamba 10:50

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sunulan dosya içeriği şu şekilde;

Sayın Bakanım ;

Yoğun programınız arasında zaman ayırıp ilimizi ziyaretinize teşekkür ediyor, şahsım ve Gümüşhane ve Ticaret ve Sanayi Odası adına hoş geldiniz diyorum.

Sayın Bakanım ;

Müsaadelerinizle Gümüşhane olarak beklentilerimizi arz etmek istiyorum.

 1-İPARD (Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) İl Koordinatörlüğünün kurulmasını bekliyoruz.

2- %50 hibe destekli olarak uygulanan Kırsal Kalkınma Destekleme Projelerinden Gümüşhane olarak çok istifade ettik, ancak  bu destekler %50 hibe destekli olarak gerçekleşmemektedir. Proje tutarına uygulanan KDV (Katma Değer Vergisi) ile verilen destek miktarı %30'lara düşmektedir. Kırsal Kalkınma Destekleme Projelerine KDV istisnası getirilmeli veya destek miktarı %70'e çıkarılmalıdır.

3- Kadimden beri hayvancılık yapılan yayla yerleşim alanları hatalı olarak mera

yazılmasından kaynaklı elektrik alamamaktadır. Ancak Villa olarak yapılaşma yapılan yaylalarda elektrik vardır. Hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşların mağduriyetinin önlenmesi için hayvancılık yapılan yaylalara elektrik verilmeli, köylülerimize yapılan bu haksızlık giderilerek hayvancılık yapılan yaylalar imar affından yararlandırılmalıdır.

4- Köylerimizde hayvancılık bitti. Her köye ihtiyacı kadar sözleşmeli olarak (bir, iki, üç) sürü yöneticisi atanması hayvancılığı ve istihdamı artıracaktır. Sürü yöneticisi atanması ile üreten köylerimiz olur, verilen maaşlar ürün, yem bitkisi, et, süt üretimi vb. olarak geri döner.

5- Kürtün ilçemizde yetişen ve destekleme kapsamında olan fındığın ekim alanlarının artırılarak oluşturulacak yeni alanlar da destekleme kapsamına alınmalıdır.

6-Tavukçuluk sektörü zor durumdadır. 2019 yılı Nisan ayından itibaren Yumurta

ihracatının daralması nedeniyle satışlar maliyetlerin %50'nin altında seyretmekteydi. Bu daralma sektöre ciddi zararlar vermiş, ciddi manada borç yükü getirmiştir. 38 kuruşa mal edilen yumurta 20 kuruşa satılmaktayken bugünlerde maliyetine yükselen fiyatlarla beraber yumurta ithalatı dillendirilmektedir.

Yumurta ithalatı üreticilere ve ekonomiye geri dönülmez zararlar verir. Bakanlığımız koordinesinde sektörel planlama yapılarak arz talep dengesi sağlanmalıdır. Zincir Marketlerin yerelde ki yumurta üreticilerinden belirli ölçülerde alım yapılması zorunluluğu getirilerek yerel üreticiler desteklenmeli, ayrıca yumurta tüketimi teşvik edilmelidir.

Sayın Bakanım ;

Ziyaretinizden duyduğumuz memnuniyeti ifade ederken, Gümüşhane olarak çok önemli gördüğümüz taleplerimizin bakanlığınız tarafından çözüme kavuşturulmasını bekliyor, saygılar sunuyoruz.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık