OCAKBAŞI SOHBETLERİ BAŞLADI

Türk Ocakları Gümüşhane Şubesi tarafından başlatılan ocakbaşı sohbetlerinde farklı konularda uzman isimler katılımcılarla bir araya geliyorlar. Ocakbaşı sohbetlerinin ilk programına Gümüşhane’nin sevilen simalarından Dr. Mustafa Çalık katıldı. Programa büyük ilgi gösterilirken çevre illerden de katılım sağlandı.

OCAKBAŞI SOHBETLERİ BAŞLADI

Türk Ocaklar Gümüşhane Şubesi tarafından “Ocakbaşı” sohbet programları düzenlenmeye başlandı.

Türk Ocakları Gümüşhane Şubesi tarafından başlatılan ocakbaşı sohbetlerinde farklı konularda uzman isimler katılımcılarla bir araya geliyorlar. Ocakbaşı sohbetlerinin ilk programına Gümüşhane’nin sevilen simalarından Dr. Mustafa Çalık katıldı. Programa büyük ilgi gösterilirken çevre illerden de katılım sağlandı.

Kısa süre önce kurulumunu tamamlayan ve hızlı bir şekilde faaliyetlerine başladıklarını ifade eden Türk Ocağı Gümüşhane Şube Başkanı Talat Ülker, “ istedik ki ilk programımızı ağabeyimiz, Gümüşhane’nin Türkiye genelinde fikir hayatında iftihar kaynağı olan Mustafa Çalık ile başlayalım. Geçen ay itibari ile ocağımızın kuruluşunu tamamladık. Üye yazımlarımız devam etmektedir. İlerleyen günlerde daha güçlü daha büyük olarak devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Avrupa’yı Feodaller Yönetti

Çok farklı meseleler üzerinde değerlendirmelerde bulunan Dr. Mustafa Çalık, ağırlıklı olarak Alman modernleşmesi Rus modernleşmesi üzerinden Türkiye ile değerlendirmelerde bulundu. Avrupa’nın Roma İmparatorluğu’nun yıkılmasından 1000 y sürecek büyük bir kargaşanın içine sürüklendiğini söyleyen Çalık, “  otorite parçalanmış, feodal otoriteler ortaya çıkmıştır. 15. Asra kadar Avrupa feodal otoritelerin tahakkümünde kalmıştır. Kilise ve feodal ittifak bir arada Avrupa’yı yönetmiştir. Merkezi hükümetlerin ortaya çıkışı bu yüzden 15. Asra kadar gecikmiştir” dedi.

Avrupa’yı biz birleştirdik.

Avrupa’nın kendisini toplama sürecinde Türklerin çok büyük etkisi olduğunu ifade eden Çalık, “  Osmanlı diye bir şey ortaya çıktı. Kısa sürede bütün Akdeniz havzasını eline geçirdi. Daha 14. Asrın ortalarında balkanlara geçti. Sırp Sındığı savaşı ile Sırp krallığı ile karşılaşılmıştır. Bizim balkanlardaki ilk imtihanımızdır. Balkanlardaki en büyük krallık olan Sırplarla boy ölçülmemiştir. Avrupa da şöyle bir kanaat hâsıl olmuştur ki, balkanlarda Sırpları yenen herkesi yener. Akabinde Kosova, Niğbolu ve peş peşe gelen dâhiyane sultanlar Avrupa’da beka problemini ortaya çıkarmıştır. 1844 yılında Varna da birleşik bir haçlı ordusunun yenilmesi Avrupa’yı iyice korkutmuş ve birleştirmiştir. Bu çare arayışı Osmanlıyı durdurmak için yöneldikleri bu aba bütün Avrupa’yı birleşmeleri gerektiği fikrine itmiştir” ifadelerini kullandı.

Bir Çok konuda Avrupa’yı etkiledik

Avrupa’nın çare arayışının onları Osmanlıyı incelemeye yönelttiğini belirten Çalık, “ Bizdeki merkeziyetçi yapı onlara ilham oldu.  Kendileri de merkezi bir yapı kurmuşlardır. Bu bir meziyettir. Avrupalılar bugün mahalli idarelerde çok başarılılar. Çünkü bin senelik bir tecrübeleri var. Bizde ilk mahalli idareler tanzimattan sonra kurulmuştur. Avrupa’nın uzun süren iç savaşlarından sonra kurduğu merkezi hükümetlerinin önünde iki örnek vardı. Biri daha eski ir örnek ROMA, diğeri daha yakın bir örnek olan Osmanlıydı. Daha çok Osmanlıyı örnek aldılar ve birçok müesseseyi Osmanlıya göre tesis ettiler. Zaman içerisinde bizim divan teşkilatı Avrupa sitemini etkilemiştir. Bizim klasik yönetimimiz çağdaş parlamentarizmin doğumuna sebep olmuştur bir noktada. Çok yakındır birbirlerine. Divan sistemi kabine olarak Avrupa’ya geçti sonra II. Mahmut döneminde tekrar bize geri geldi.

Geçmişimizi bilerek Milli olmak zorundayız

Milliyetçiliğe birazda dışarıdan bakmamız gerektiğini ifade eden Çalık, “ iyi hoş biz kendimize içerden bakıyoruz da birazda dışarıdan bakmamız lazım. Dünyanın gittiği istikametten kendimize bakmamız lazım. Birbirimize Türklüğü Müslümanlığı anlatmaya doyamıyoruz da acaba dışarıdan nasıl görünüyoruz. Ezcümle bize anca kendimizin yapabileceği, elbette hikmeti de mümin sıfatıyla yitiğimiz göreceğimiz bize çok esaslı bir pedagoji lazım. 3 yaşından itibaren namaz surelerini öğreteceğiz, türkü öğreteceğiz Türkçe öğreteceğiz geçmişimizi öğreteceğiz geleceğimizi göstereceğiz.   Çocukluktan yetişkinliğe kadar sadece mekteplerde değil ev hayatında sokakta yapacağız bunu” ifadelerini kullandı.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Haber29.com
Editör:

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık