Aşkın’dan bir dünya şampiyonluğu daha

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Aşkın’dan bir dünya şampiyonluğu daha
Gümüşhaneli hemşehrimiz Celal Aşkın, Dünya İnternet Klavye Şampiyonasında bin 490 yarışmacı arasından yine dünya şampiyonu oldu.

Gümüşhaneli hemşehrimiz Celal Aşkın, Dünya İnternet Klavye Şampiyonasında bin 490 yarışmacı arasından yine dünya şampiyonu oldu.

Merkezi İtalya'da bulunan Uluslararası Bilgi İşlem Federasyonu (INTERSTENO) tarafından her yıl internet üzerinden düzenlenen 'Dünya İnternet Klavye Şampiyonasın'da Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü hemşehrimiz Celal Aşkın, 30 ülkeden bin 490 yarışmacının katıldığı şampiyonada anadilde 10 dakikada 7 bin 801 vuruşu 3 hata ile yazarak dakikada net 153 kelime ile dünya şampiyonu oldu.

Bugüne kadar çok sayıda dünya ve Türkiye şampiyonluğu bulunan ve 2 dalda dünya rekorunu elinde bulunduran Aşkın, klavye ile 2002 yılında Gümüşhane Adalet Meslek Lisesine başladığında tanıştı, F klavyenin mucidi merhum İhsan Sıtkı Yener’den de destek ve eğitim aldı.

Dakikada net 158 kelime vuruşu ve Türkiye'nin hiç derece alamadığı sesi yazıya çevirme kategorisinde dünya rekorunu elinde bulunduran Aşkın’ın başarısının ardından Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de twitter adresinden Aşkın'ı tebrik eden bir mesaj yayımladı.

Aşkın, bugüne kadar 20 Türkiye şampiyonluğu ve 9 dünya şampiyonluğu elde etmiş, Almanya’da 2017 yılında yapılan dünya şampiyonasında 2 dalda da dünya rekoru kırmıştı.


150 milyon yıl yaşındaki yer altı sarayında turizm sezonu başladıÖnceki Haber

150 milyon yıl yaşındaki yer altı sarayı...

Torul Kalesi Cam Seyir terası açıldıSonraki Haber

Torul Kalesi Cam Seyir terası açıldı

Facebook Yorum

Yorum Yazın