Gümüşhane

Engelliler Haftası mesajları

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Engelliler Haftası mesajları
Gümüşhane’de 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle yayımlanan mesajlar.

GÜMÜŞHANE ENGELLİLER SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ BAŞKANI MÜRSEL ERYILMAZ

“Her engelli kendine göre bir sağlık sorunu barındırıyor. Bu vesileyle engelli olan bireyleri sorunlu olarak değil de engelli bireyleri bizlere bakılması, sevilmesi, saygı duyulması ve gerektiğinde tüm ihtiyaçlarının karşılanması gereken birer bireyler olarak görmemiz gerekiyor. Mutlaka toplumsal her kesimin karşılaştığı sorunlar vardır. Biz engellilerinde karşılaştığı birçok sorunlar yumağı vardır. Bu sorunların tez zamanda çözülmesi en büyük arzumuzdur. Zira genel manada bu sorunların aşılması adına birçok kanuni düzenleme yapılmış ve bu düzenlemelerin ivedi bir şekilde hayata geçirilmesi gerektiği üzerinde durulmuştur. İcra edilirken bu sorunların birçoğu en paslanmış birçok kez dile getirilmesine rağmen yetkililer tarafından üzerinde durulmamıştır. Arzumuz bu sorunların bir an önce çözüme kavuşturulmasıdır. 

Hayatın bir gerçek yüzü de bizler için garantisi olmamasıdır. Allah hepimize sağlık sıhhat ve afiyet versin. Bir an empati yapalım, sapa sağlamken ömrünü yatağa bağlı olarak geçirmek zorunda kalan  ölüm gerçeğini her an ensesinde hisseden kardeşlerimizi anlamak ve onlara sevgi dolu hayat dolu yaklaşmak zorunda olduğumuz gerçeğini de bu pencereden baktığımızda çok daha iyi anlıyoruz.  

Evet biz engelli olabiliriz fakat bunu asla bir engel olarak görmüyoruz. Hayata sımsıkı tutunuyor engelleri azim ve kararlılığımızla aşmaya çalışıyoruz. Yeter ki önümüze engeller dizilip engel olunmasın.

Engelli kardeşlerimizin toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi medeni toplum anlayışının bir parçasıdır. Engelli olmak asla bir kusur olarak görülmemeli ve engelli kardeşlerimiz hiçbir zaman yaşama azmini yitirmemelidir.

Engelli kardeşlerimize yönelik çalışmalar ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından daha kapsamlı bir şekilde yürütülmelidir. Engelli bireyler kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürmeli, sosyal ve ekonomik hayata daha çok katılım sağlamalı buna dönük mevzuat düzenlemeleri yanında program ve projeler ile de istihdam olanakları oluşturmaya kadar daha geniş yelpazede çok önemli adımlar hayata geçirilmelidir. 

Bu duygu ve düşüncelerle engelli kardeşlerimizin 10-16 Mayıs Engelliler Haftasını kutluyor aileleri ile birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir ömür idame etmelerini Yüce Allahtan niyaz ediyorum.”

MEMUR-SEN GÜMÜŞHANE ENGELLİ KOMİSYONU BAŞKANI COŞKUN TUNCER 

“Memur-Sen Engelliler Komisyonu olarak engelli bireylere karşı toplumsal bilincin, farkındalığın ve duyarlılığın oluşturulması ve engelsiz bir hayatı inşa için yaptığımız çalışmaları genişleterek sürdürüyoruz. Bir ülkede yaşayan her bir vatandaşın mutluluğunun o ülkeyi huzura kavuşturacağı bilinciyle engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları zorlukları ortadan kaldırılmak için örgütlü gücümüzü, entelektüel birikimimizi seferber ediyoruz. Adil bir dünyanın mümkün olduğuna, onun da emek ve alınteri üzerine kurulacağına inanan insanlar olarak “engelsiz hayat, engelsiz Türkiye ve engelsiz dünya” diyoruz. Engeli hayatın inşasının engelli insanların taleplerinin karşılanması gibi dar bir bakıştan kurtarılarak insan olma sorumluluğunun, eşitlik ve adalete olan inancın gereği olarak ele alınması gerektiğine; engelsiz bir hayatın ancak insan onuruna, insan haklarına ve bizatihi insana değer vermekle kurulabileceğine inanıyoruz. 

Memur-Sen Engelliler Komisyonu olarak engelli bireylerin çalışma hayatında, kamu personel sisteminde var olmasını sadece “sosyal adalet” ve “sosyal devlet” paradigmasına dayandırmıyor, bunun aynı zamanda bireysel bir hak olduğunu ifade ediyoruz. Bu çerçevede engeli bulunan bireylerin istihdamında kamunun öncülük yapmaya devam etmesi yanında, çalışma şartları, kariyer imkânları, mali, sosyal ve özlük hakları konusunda bütünüyle eşitliği mümkün kılacak bir zeminin inşa edilmesi gerektiğini savunuyoruz. 

Kamu hizmetlerinin ve kamu yönetiminin bütününde engeli bulunan bireylere söz hakkı tanınmalı, katılım imkan ve fırsatları oluşturulmalı, katkıları yok sayılmamalıdır. Birçok batı ülkesinde yapılageldiği gibi söz hakkı yerine sus payının, birey iradesi yerine sistem idaresinin esas alındığı bir işleyişin bu alanda oluşmasına izin verilmemelidir.

Özellikle engelli bireylerin kendilerini gerçekleştirmesi, geliştirmesi için her kademe ve türde eğitim imkan ve fırsatının sağlanması devlet için temel bir sorumluluk ve zorunluluktur. Yanı sıra yönetime katılma ve politika belirlemede engelli bireylerin önünde hiçbir engel bırakılmamalı“Öteki” muamelesine maruz kalmalarına müsaade edilmemelidir. 

Memur-Sen Engelliler Komisyonu olarak üyelerimizin ve toplumumuzun bizden beklentilerini karşılamak için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için gayret ve özveriyle çalışıyoruz. Bu güne kadar yaptığımız çalışmalarla elde ettiğimiz pek çok hak ve kazanım engelli kamu görevlilerine sorunlarını aşmada, kendilerine ve topluma faydalı olmada büyük bir aşama kaydettirmiştir. 

Fakat hala çözüm bekleyen sorunlarımız mevcuttur. Bu sorunların çözümü için;

6. Dönem Toplu Sözleşme hükmüne bağlı olarak ek göstergelerin yeniden düzenlenmesine ilişkin yapılacak çalışmalarda ek göstergesi olmayan ve çoğunluğu engelli kamu görevlilerinden oluşan Yardımcı Hizmetli Sınıfı (YHS) da kapsama dahil edilmeli, 

Asgari ücret miktarına getirilen vergi muafiyetiyle yok olan engelli vergi indirimi avantajı yeniden sağlanmalı,

ÖTV muafiyeti ile araç alımlarında limit yükseltilmeli, 

Protez, ortez gibi tıbbi yardımcı cihazlarda SGK katkı payı arttırılmalı veya tamamen kamu eliyle karşılanmalı, 

Engelli kamu çalışanlarının özlük hakları daha da iyileştirilmelidir. 

Memur-Sen Engelliler Komisyonu olarak, engelli kamu görevlilerinin, insan onuruna uygun ücret, çalışma ortamı ve şartlarına kavuşturulması, sosyal yaşama engelsiz erişiminin mümkün kılınması, hak temelli bir kamu yönetimi anlayışıyla muhatap olması noktasında bu yılın ve günün milat olmasını diliyoruz. “Herkes için engelsiz dünya” umut ve kararlılığımızı yineliyor, Engelliler Haftası’nın engellilerin sorunlarına çözüm üretilmesine vesile olmasını diliyoruz.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kooperatifçilik eğitimine katılan kadınlar sertifikalarını aldıÖnceki Haber

Kooperatifçilik eğitimine katılan kadınl...

9.İstanbul Gümüşhane Günleri 2-5 Haziran’da yapılacakSonraki Haber

9.İstanbul Gümüşhane Günleri 2-5 Haziran...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar