Esnafa verilecek kira yardımı ve hibe desteği Resmî Gazete’de yayınlandı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Esnafa verilecek kira yardımı ve hibe desteği Resmî Gazete’de yayınlandı
Esnaf ve sanatkâr ile gerçek kişi tacirlere Koronavirüs salgını nedeniyle verilecek destekler hakkında karar Resmî Gazete’de yayımlandı.

Esnaf ve sanatkâr ile gerçek kişi tacirlere Koronavirüs salgını nedeniyle verilecek destekler hakkında karar Resmî Gazete’de yayımlandı. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Gümüşhane Bakkallar ve Manifaturacılar Odası Başkanı Leyla Bostancı, uygulamanın hayırlı olması temennisinde bulunarak desteğin 6 Milyar TL olmasının öngörüldüğünü söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan desteklerle birlikte devletin tüm zor şartlarda en azından esnafın yanında olmak adına gerekli çalışmaları yürüttüğünü kaydeden Bostancı, kararın üçüncü maddesine göre gerçek usul kıraathane, internet, playstation, oyun salonu gibi tesislerin de destekten faydalanabileceğini belirtti.

Soru: Kimler yararlanacak?

1- Faaliyet konusuna bakılmaksızın ticari kazançları Basit usulde vergilendirilenlerin tamamı, 

2- Ticaret Bakanlığınca Kovid-19'dan olumsuz etkilendiği gerekçesiyle belirlenecek sektörlerde faaliyet gösteren (Bakanlık tarafından destek verilecek Nace bazında faaliyet alanı ilan edilecek) esnaf ve sanatkârlar ve gerçek kişi tacirler, 

3- Vergiden muaf esnaf ve sanatkârlar(sadece bunlarda esnaf siciline kaydı olanlar). 

Soru: Ne kadar destek verilecek?

Ocak, Şubat ve Mart ayları için 1000 er TL olmak üzere toplamda 3000 TL hibe verilecek.

Buna ilave olarak, işyerleri kira olanlar için Büyükşehir için 750 TL, diğerleri için 500 TL kira desteği verilecek. Yani Büyükşehir için işyeri kira olan bir işletme sahibi toplamda aylık 1750 TL destek alacak.

Soru: Hangi tarih esas alınacak?

14.12.2020 tarihinde vergi mükellefi olunması gerekmekte. Yani bu tarihten sonra faaliyete başlayanlar bu destekten yararlanamaz.

Soru: Başvurular ne zaman başlayacak?

Bakanlıkça uygulama usul ve esasları belirlendikten sonra başvurular başlayacak. Yani tahminim bu ay içinde başvuruların alınmasını bekliyoruz.

Soru: Nereye başvurulacak?

Teknik çalışmalar bittikten sonra e-devlet üzerinden olmasını bekliyoruz.

Haber detay altı

Zigana dağı beyaza büründüÖnceki Haber

Zigana dağı beyaza büründü

Gümüş İstanbul’da dağıldı: 0-4Sonraki Haber

Gümüş İstanbul’da dağıldı: 0-4

Facebook Yorum

Yorum Yazın